Hrčávka staví na dědictví, obyčejích a lidech, kteří to ocení

Hrčávka staví na dědictví, obyčejích a lidech, kteří to ocení

HRČAVA / Jak dát práci lidem v obci na konci světa a zvlášť takovým, kteří patří k znevýhodněným skupinám? Třeba proto, že mají nějaký zdravotní handicap. Recept našel spolek Hrčávka, a i když je teprve na začátku „vaření“, vypadá to, že suroviny do hrnce míchá správně a s citem.
Nyní spolek zaměstnává deset lidí s pracovním omezením. Věnují se tradičním řemeslům, zpracování vlny, salašnictví, chovu a pastevectví, ochraně přírody a tím pádem propagují nejen Hrčavu, ale celý region. (JAG)

Kouzlí rukama. Zdeňka Rucká žije v Mostech, ale Hrčavu si zamilovala. Je proto šťastná, že v horské obci může pracovat. Pod jejíma rukama vznikají krásné věci například z vlny či proutí. Ty potom členové i zaměstnanci Hrčávky prodávají na trzích a turistům, kteří je v dílně navštíví. Na snímku žena ukazuje kožešinu a tašku z ovčí vlny nebo česání vlny.

Výběr_017

Tkaní. Tady se dělá všechno od začátku. Ovečka se ostříhá, vlna se vypere, vyčeše, upřede a popřípadě i zabarví. Teprve potom se z ní buď tkají koberce, pletou různé věci či oblečení, nebo se před předením plstnatí pro modelaci dárkových předmětů. Dílnu s výrobky na obecním úřadě může každý navštívit přes týden od 8 do 15 hodina a v sobotu za příznivého počasí od 10 do 14 hodin.

Výběr_018  Výběr_020

Hotovo. Petr Husar z Hrčavy zrovna přinesl plný pytel vyčištěné vlny. Takovou práci si může bez problémů nosit domů, protože do malé místnosti na obecním úřadě by se všichni pracovníci nevešli.

Výběr_016

Výrobky. Košíky z proutí, výrobky zhotovené plstnatěním vlny a mnoho dalších krásných věcí posílá do světa Hrčávka. „Lidem se někdy naše věci zdají drahé, ale když jim popíšeme, co všechno předcházelo tomu, než vzniklo relativně obyčejné zvířátko z ovčí vlny, čili od nakrmení ovečky a tak dále, zamyslí se a předmět si koupí. Třeba na trzích je s nimi nutné neustále mluvit. Prostě nemáme továrnu na sériové předměty z plastu nebo ze syntetiky,“ poznamenala obchodní zástupkyně spolku Gabriela Urbancová z Českého Těšína, pro kterou se Hrčávka a obec, kde funguje, stala srdeční záležitostí.

Výběr_021Výběr_019DSCF9272

Ovčín. Hrčávka, to není jen dílna. Spolek si zároveň pronajal na Hrčavě ovčín, kde chová několik plemen ovcí a kozy. Do budoucna by chtěl vyrábět a prodávat ovčí a kozí sýry. Nyní se to v ovčíně hemží dovádivými jehňaty. O všechny živé tvory se stará Agnieszka Szkanderová. Teď, když se rodila jehňata a když je potřeba na ně dohlížet, chodí do ovčína co tři hodiny. Někdy ve dne v noci.

Výběr_015

FOTO | JANA GARTNEROVÁ

zdroj: týdeník Horizont- 13.května 2014